Halo Retro Rear Wheel 32h Polished Silver
- Classic appeal, modern performance. The Retro Series are as at home on your modern classic as they are on your retro rebuild
- Retro wheels are a modern representation of the rims used throughout Europe in the 1970s and 80s. Classic looks, with modern standards and manufacturing processes make the Retro wheel fast and reliable
- Built around stunning RO hubs featuring Halo's smooth 6Drive system, sealed bearings and a medium high spoke flange
- Built with double butted spokes and brass spoke nipples
| Model | Retro |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Rear (HG 11sp Road) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx130 |
| Hub | Halo RO |
| Hole | 32 |
| Brake | Rim |
| Rim | Retro |
| Internal W | 15mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Non-tubeless |
| Color (H/S/R) | Polished Silver |
| Weight | 1010g |
$115.50
Original: $329.99
-65%Halo Retro Rear Wheel 32h Polished Silver—
$329.99
$115.50
Description
- Classic appeal, modern performance. The Retro Series are as at home on your modern classic as they are on your retro rebuild
- Retro wheels are a modern representation of the rims used throughout Europe in the 1970s and 80s. Classic looks, with modern standards and manufacturing processes make the Retro wheel fast and reliable
- Built around stunning RO hubs featuring Halo's smooth 6Drive system, sealed bearings and a medium high spoke flange
- Built with double butted spokes and brass spoke nipples
| Model | Retro |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Rear (HG 11sp Road) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx130 |
| Hub | Halo RO |
| Hole | 32 |
| Brake | Rim |
| Rim | Retro |
| Internal W | 15mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Non-tubeless |
| Color (H/S/R) | Polished Silver |
| Weight | 1010g |














