Halo Skelta 27.5" Rear (MS) Wheel 12x148 32h Stlth
- Designed to be extremely durable using 6069 T6 heat treated aluminum rims with an invisible seamless welded joint
- Shot peened surface provides increased corrosion and fatigue resistance as well as a matte finish
- Built with triple butted spokes
- Pre-fitted with tubeless tape
- Front: Halo MT2 convertible hub includes 15mm thru-axle end caps with adapters for Torque Caps and 20mm conversion available separately
- Rear: MT Supadrive rear hub uses a wedge pawl mechanism and hollow CrMo axles for maximum stiffness and efficiency - 120 points of engagement (3 deg)
- All hubs have forged alloy shell, sealed bearings, International Standard 6-bolt disc rotor mount
| Model | Skelta |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Supadrive |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Skelta |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Stealth (Black) |
| Weight | - |
| Wheel Type | Rear |
| Cassette Compatibility | MS |
| Axle Size | 12X148mm |
$150.50
Original: $429.99
-65%Halo Skelta 27.5" Rear (MS) Wheel 12x148 32h Stlth—
$429.99
$150.50
Description
- Designed to be extremely durable using 6069 T6 heat treated aluminum rims with an invisible seamless welded joint
- Shot peened surface provides increased corrosion and fatigue resistance as well as a matte finish
- Built with triple butted spokes
- Pre-fitted with tubeless tape
- Front: Halo MT2 convertible hub includes 15mm thru-axle end caps with adapters for Torque Caps and 20mm conversion available separately
- Rear: MT Supadrive rear hub uses a wedge pawl mechanism and hollow CrMo axles for maximum stiffness and efficiency - 120 points of engagement (3 deg)
- All hubs have forged alloy shell, sealed bearings, International Standard 6-bolt disc rotor mount
| Model | Skelta |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Supadrive |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Skelta |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Stealth (Black) |
| Weight | - |
| Wheel Type | Rear |
| Cassette Compatibility | MS |
| Axle Size | 12X148mm |














