Halo Skelta 29" Rear (MS) Wheel 12x148 32h Stealth
- Designed to be extremely durable using 6069 T6 heat treated aluminum rims with an invisible seamless welded joint
- Shot peened surface provides increased corrosion and fatigue resistance as well as a matte finish
- Built with tripple butted spokes
- Pre-fitted with tubeless tape
- Front: Halo MT2 convertible hub includes 15mm thru-axle end caps with adapters for Torque Caps and 20mm conversion available separately
- Rear: MT Supadrive rear hub uses a wedge pawl mechanism and hollow CrMo axles for maximum stiffness and efficiency - 120 points of engagement (3 deg)
- All hubs have forged alloy shell, sealed bearings, International Standard 6-bolt disc rotor mount
| Model | Skelta |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Supadrive |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Skelta |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color | Stealth (Black) |
| Weight | - |
| Axle Size | 12X148 |
| Cassette Body Type | Micro Spline |
| Front Rear | Rear |
Original: $429.90
-65%$429.90
$150.46
Description
- Designed to be extremely durable using 6069 T6 heat treated aluminum rims with an invisible seamless welded joint
- Shot peened surface provides increased corrosion and fatigue resistance as well as a matte finish
- Built with tripple butted spokes
- Pre-fitted with tubeless tape
- Front: Halo MT2 convertible hub includes 15mm thru-axle end caps with adapters for Torque Caps and 20mm conversion available separately
- Rear: MT Supadrive rear hub uses a wedge pawl mechanism and hollow CrMo axles for maximum stiffness and efficiency - 120 points of engagement (3 deg)
- All hubs have forged alloy shell, sealed bearings, International Standard 6-bolt disc rotor mount
| Model | Skelta |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Supadrive |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Skelta |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color | Stealth (Black) |
| Weight | - |
| Axle Size | 12X148 |
| Cassette Body Type | Micro Spline |
| Front Rear | Rear |














