Halo Skelta Disc 29" Disc Rim 32h Black
- Built with an invisible welded joint and shot peened 6069 T6 heat-treated aluminum, this rim is made to last without compromising on weight or style
- 30mm internal width for tire support with 21mm depth
- Stainless eyelets for extra strength
| Model | Skelta |
| Size | 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 598mm |
| Color | Black |
| Weight | - |
$31.50
Original: $89.99
-65%Halo Skelta Disc 29" Disc Rim 32h Black—
$89.99
$31.50
Description
- Built with an invisible welded joint and shot peened 6069 T6 heat-treated aluminum, this rim is made to last without compromising on weight or style
- 30mm internal width for tire support with 21mm depth
- Stainless eyelets for extra strength
| Model | Skelta |
| Size | 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 598mm |
| Color | Black |
| Weight | - |














