Halo T2 26" Front Wheel 32h Black
- Middleweight multi-purpose 26" MTB wheels
- Light and strong, angular style box section rim, with eyelets, and a stable screw-pin joint
- Black anodized finish 32mm rims are suitable for V-brakes or disc brakes
- Front Halo hub features a universal QR/15mm axle system
- Not compatible with 11 speed road cassettes
- Built with 2.0mm straight guage spokes and brass nipples
| Model | T2 |
| Size | 26" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x100 |
| Hub | Spin Doctor 6F |
| Hole | 32 |
| Brake | Rim/6-Bolt |
| Rim | T2 |
| Internal W | 26mm |
| Depth | 20.5mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Non-Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1265g |
$63.00
Original: $179.99
-65%Halo T2 26" Front Wheel 32h Black—
$179.99
$63.00
Description
- Middleweight multi-purpose 26" MTB wheels
- Light and strong, angular style box section rim, with eyelets, and a stable screw-pin joint
- Black anodized finish 32mm rims are suitable for V-brakes or disc brakes
- Front Halo hub features a universal QR/15mm axle system
- Not compatible with 11 speed road cassettes
- Built with 2.0mm straight guage spokes and brass nipples
| Model | T2 |
| Size | 26" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x100 |
| Hub | Spin Doctor 6F |
| Hole | 32 |
| Brake | Rim/6-Bolt |
| Rim | T2 |
| Internal W | 26mm |
| Depth | 20.5mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Non-Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1265g |














