Halo Twin Rail II Tire 27.5 x 2.2" Black
- Twin center rails and inverted tread for minimum rolling resistance
- Multi purpose tire with wide wrap-around tread for traction at hard angles
- Puncture Protection System for reduced flats
- Run at lower pressure for hardpack trail use, high pressure for street (85psi)
- 60tpi casing
| Model | Twin Rail II |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.2" |
| Compound | Standard |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 900g |
Original: $49.99
-65%$49.99
$17.50
Description
- Twin center rails and inverted tread for minimum rolling resistance
- Multi purpose tire with wide wrap-around tread for traction at hard angles
- Puncture Protection System for reduced flats
- Run at lower pressure for hardpack trail use, high pressure for street (85psi)
- 60tpi casing
| Model | Twin Rail II |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.2" |
| Compound | Standard |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 900g |














