Halo Vapour 29" Disc Rim 28h Silver
- High performance 26mm wide (22.4mm depth) double wall Trail rim, also a good choice for bike packing
- Tubeless-compatible: use with normal tires or with any tubeless conversion tape system
- Strength-to-weight optimized using T10 heat-treated niobium alloy, plus stainless eyelets
| Model | Vapour |
| Size | 29" |
| Internal W | 21mm |
| Depth | 22.5 |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 596mm |
| Color | Silver |
| Weight | 450g |
$24.50
Original: $69.99
-65%Halo Vapour 29" Disc Rim 28h Silver—
$69.99
$24.50
Description
- High performance 26mm wide (22.4mm depth) double wall Trail rim, also a good choice for bike packing
- Tubeless-compatible: use with normal tires or with any tubeless conversion tape system
- Strength-to-weight optimized using T10 heat-treated niobium alloy, plus stainless eyelets
| Model | Vapour |
| Size | 29" |
| Internal W | 21mm |
| Depth | 22.5 |
| Hole | 28 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 596mm |
| Color | Silver |
| Weight | 450g |














