Hope Carbon Handlebar (35.0) 20mm/800mm Chameleon
- Larger diameters around the bends to significantly increase the strength of the bars profile
- Optimised laminate that has been designed to increase strength in high stress areas and enable removal of material from where it is not required to reduce weight
- Designed for use as an All Mountain bar, but in tests found that its strength surpasses many DH bars
- Designed, tested and manufactured in Barnoldswick, UK
| Model | Carbon Handlebar 20R |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 20mm |
| Width | 800mm |
| Up/Back Sweep | 5/7 deg |
| Material | Carbon |
| Color | Chameleon |
| Weight | 225g |
Original: $277.20
-65%$277.20
$97.02
Description
- Larger diameters around the bends to significantly increase the strength of the bars profile
- Optimised laminate that has been designed to increase strength in high stress areas and enable removal of material from where it is not required to reduce weight
- Designed for use as an All Mountain bar, but in tests found that its strength surpasses many DH bars
- Designed, tested and manufactured in Barnoldswick, UK
| Model | Carbon Handlebar 20R |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 20mm |
| Width | 800mm |
| Up/Back Sweep | 5/7 deg |
| Material | Carbon |
| Color | Chameleon |
| Weight | 225g |












