Hope Evo Crankset No Spider(83mm) 155mm Black
- 15% lighter and stiffer than the previous model
- Now featuring a self-extracting axle-to-arm interface, simplifying fitting and removal
- Forged and CNC machined 7075 series aluminum alloy crank arms
- Unique expanding spline/arm interface
- Versatile spline mount for chainring/spider
- 30mm oversized axle
- Weight: 641g (arms, axle and 34 tooth spiderless ring)
| Model | Evo |
| Length | 155mm |
| Direct Mount/BCD | Hope |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 83mm |
| Chainline | 56.5mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
Original: $395.00
-65%$395.00
$138.25Description
- 15% lighter and stiffer than the previous model
- Now featuring a self-extracting axle-to-arm interface, simplifying fitting and removal
- Forged and CNC machined 7075 series aluminum alloy crank arms
- Unique expanding spline/arm interface
- Versatile spline mount for chainring/spider
- 30mm oversized axle
- Weight: 641g (arms, axle and 34 tooth spiderless ring)
| Model | Evo |
| Length | 155mm |
| Direct Mount/BCD | Hope |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 83mm |
| Chainline | 56.5mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |





















