Industry Nine iRiX IS42/IS52 Headset : IS42/28.6 | IS52/40 Integrated Complete Turquoise
    • TECH SPECS
    Bearing Grade Stainless Steel
    Crown Race Diameter 40mm
    Lower Cup 52mm
    Headset Type Integrated
    Upper Cup 42mm
    Material Aluminum
    Primary Color Turquoise
    S.H.I.S. IS42/28.6 | IS52/40
    Steerer Tube 1-1/8-1.5
    Headset Position Complete
    SHIS Upper IS42/28.6
    SHIS Lower IS52/40
    Color Turquoise
    -65%
    Product image 1
    Description
    • TECH SPECS
    Bearing Grade Stainless Steel
    Crown Race Diameter 40mm
    Lower Cup 52mm
    Headset Type Integrated
    Upper Cup 42mm
    Material Aluminum
    Primary Color Turquoise
    S.H.I.S. IS42/28.6 | IS52/40
    Steerer Tube 1-1/8-1.5
    Headset Position Complete
    SHIS Upper IS42/28.6
    SHIS Lower IS52/40
    Color Turquoise
    You may also like
    NEW
    Thumbnail 1
    M-Wave PURide Tube Presta Length: 48mm 29'' 1.90-2.60
    -65%NEW
    Thumbnail 1
    M-Wave Drag-R1 Pedals Body: Aluminum Spindle: Cr-Mo 9/16'' Black
    -65%NEW
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    Surly Midnight Special Frameset - 650b/700c Steel Fool's Gold 60cm
    -65%NEW
    Thumbnail 1Thumbnail 2
    Surly Midnight Special Frameset - 650b/700c Steel Fool's Gold 56cm
    NEW
    We The People Helix Female Bolt Set
    M-Wave Steady K6 Platform Pedals Body: Composite Spindle: Cr-Mo 9/16'' Black
    -65%NEW
    Sunlite Cartridge Bearings Cartridge Bearing 3/4` 1-3/8`
    -65%NEW
    EVOC RBBPro Aluminum Rail 118cm
    -65%NEW
    Axiom Axle Runner Adapters
    -65%NEW
    Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra DD
    Kenda K50 Tire - 16 x 1.75 Clincher Wire White
    100% Speedcraft Sunglasses HiPER Red/Black Eyewear