Industry Nine R50 Solix Wheelset 700c 12x100/142 TA XDR
- Aero 50mm deep hooked carbon disc rim (33.5mm outer/22mm inner width) with a tubeless ready profile
- Exceptional stability in varying wind conditions
- Center Lock Solix hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 605 points of engagement and .59 degree engagement
- Compatible with 700x25-35mm tires with aero optimization for 28-30mm tires
- 260lb/118kg suggested rider weight limit
| Model | R50 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | R-Series |
| Internal W | 22mm |
| Depth | 50mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1410g |
Original: $2,280.00
-65%$2,280.00
$798.00
Description
- Aero 50mm deep hooked carbon disc rim (33.5mm outer/22mm inner width) with a tubeless ready profile
- Exceptional stability in varying wind conditions
- Center Lock Solix hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 605 points of engagement and .59 degree engagement
- Compatible with 700x25-35mm tires with aero optimization for 28-30mm tires
- 260lb/118kg suggested rider weight limit
| Model | R50 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | R-Series |
| Internal W | 22mm |
| Depth | 50mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1410g |














