Industry Nine Solix SL UL250 Wheelset 650b 12x100/142 HG11R
- Alloy disc rim (29mm outer/25mm inner width) with a tubeless ready profile
- - Center Lock Solix hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 605 points of engagement and .59 degree engagement
- - 220lb/100kg suggested rider weight limit
| Model | Solix SL UL250 |
| Size | 650b |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | UL250 |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 18mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |
Original: $1,265.00
-65%$1,265.00
$442.75
Description
- Alloy disc rim (29mm outer/25mm inner width) with a tubeless ready profile
- - Center Lock Solix hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 605 points of engagement and .59 degree engagement
- - 220lb/100kg suggested rider weight limit
| Model | Solix SL UL250 |
| Size | 650b |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | UL250 |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 18mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |














