Intense M1 Frame
The M1 has 203mm (linear) / 212mm (progressive) of rear travel and is built around a 6-link, high-pivot, 6061-T6 aluminum frame. The M1 is a race-proven winner. Designed for a 279 wheelset, developed, and perfected by our engineers and the INTENSE Factory Racing team on the World Cup circuit to be the fastest downhill bike.
Technical Specifications
| Max Front Travel | 203mm (Dual Crown Only) |
| Max Rear Travel | 203mm (Linear) / 212mm (Progressive) |
| Rear Travel Shock Positions | Linear = 27% Progression With 203mm of Travel Progressive = 31% Progression With 212mm of Travel |
| Headset | ZS56 Upper / ZS56 Lower (No External Cup Headsets) |
| Seattube Diameter | 31.6mm |
| Seatpost Clamp | 36.4mm |
| Max Seatpost Insertion Depth | (S)120mm (M)120mm (L)155mm (XL)170mm |
| BB Shell Width | BSA 83mm |
| Max Chainring | 34t |
| Chainline | 55mm E-Thirteen, Race Face Atlas (No Idler Spacer Kit) 56.5mm SRAM, TRP, and Hope (1 Idler Spacer Kit) 57.9mm Shimano (2 Idler Spacer Kit) |
| Recommened Max Tire Width | 2.5" |
| Brakes | Disc Brake Hydraulic, Post Mount/Direct |
| Min Brake Rotor Size | 200mm |
| Max Brake Rotor Size | 223mm (with adapter) |
| Derailleur Hanger | Intense M1 Hanger |
| T-Type Compatible | N/A |
| Rear Hub Spacing | 157x12mm through axle Super Boost |
| Shock Size | 250x75mm |
| Front Shock Mount Hardware | 8x40mm |
| Rear Shock Mount Hardware | 8x20mm |
All specifications subject to change without notice
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Intense M1 frame today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






Description
The M1 has 203mm (linear) / 212mm (progressive) of rear travel and is built around a 6-link, high-pivot, 6061-T6 aluminum frame. The M1 is a race-proven winner. Designed for a 279 wheelset, developed, and perfected by our engineers and the INTENSE Factory Racing team on the World Cup circuit to be the fastest downhill bike.
Technical Specifications
| Max Front Travel | 203mm (Dual Crown Only) |
| Max Rear Travel | 203mm (Linear) / 212mm (Progressive) |
| Rear Travel Shock Positions | Linear = 27% Progression With 203mm of Travel Progressive = 31% Progression With 212mm of Travel |
| Headset | ZS56 Upper / ZS56 Lower (No External Cup Headsets) |
| Seattube Diameter | 31.6mm |
| Seatpost Clamp | 36.4mm |
| Max Seatpost Insertion Depth | (S)120mm (M)120mm (L)155mm (XL)170mm |
| BB Shell Width | BSA 83mm |
| Max Chainring | 34t |
| Chainline | 55mm E-Thirteen, Race Face Atlas (No Idler Spacer Kit) 56.5mm SRAM, TRP, and Hope (1 Idler Spacer Kit) 57.9mm Shimano (2 Idler Spacer Kit) |
| Recommened Max Tire Width | 2.5" |
| Brakes | Disc Brake Hydraulic, Post Mount/Direct |
| Min Brake Rotor Size | 200mm |
| Max Brake Rotor Size | 223mm (with adapter) |
| Derailleur Hanger | Intense M1 Hanger |
| T-Type Compatible | N/A |
| Rear Hub Spacing | 157x12mm through axle Super Boost |
| Shock Size | 250x75mm |
| Front Shock Mount Hardware | 8x40mm |
| Rear Shock Mount Hardware | 8x20mm |
All specifications subject to change without notice
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Intense M1 frame today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.