Kenda Booster Pro Tire - 26 x 2.2 Tubeless Folding Black 120tpi SCT
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 26 x 2.2 |
| PSI | 45 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 598 |
Original: $69.95
-65%$69.95
$24.48
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 26 x 2.2 |
| PSI | 45 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 598 |














