Kenda Dagger Trail TLR Tire 29 x 2.40" Black
- Low rolling resistant and lightweight design
- - Aggressive cornering knobs
- - 60TPI built for durability
- - 120 TPI buyilt for speed
| Model | Dagger |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | XC |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 810g |
Description
- Low rolling resistant and lightweight design
- - Aggressive cornering knobs
- - 60TPI built for durability
- - 120 TPI buyilt for speed
| Model | Dagger |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | XC |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 810g |














