Kenda Juggernaut Sport Tire - 26 x 4.8 Clincher Wire Black 60tpi
The Juggernaut fat tire was inspired by the championship winning Millville 2 tire for grip in any environment and featuring multiple sizes with tread heights optimized for maximum performance. The Juggernaut is an unstoppable force is there more we need to say?Large casing for better flotation in snow Front and Rear application
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1734 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 122 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 4.80 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 30 |
$22.75
Original: $65.00
-65%Kenda Juggernaut Sport Tire - 26 x 4.8 Clincher Wire Black 60tpi—
$65.00
$22.75
Description
The Juggernaut fat tire was inspired by the championship winning Millville 2 tire for grip in any environment and featuring multiple sizes with tread heights optimized for maximum performance. The Juggernaut is an unstoppable force is there more we need to say?Large casing for better flotation in snow Front and Rear application
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1734 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 122 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 4.80 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 30 |














