Kogel Bearings BB86-30/BB92-30 (Cross) Bottom Bracket - Black
  • BB86/92-24: Fits all 24mm spindles on a BB86/92 frame and includes step-down 2-piece non-drive side reducer for use on GXP spindles. See included instructions for spacer and reducer configurations (alloy cups)
  • BB86-30/BB92-30: fits Race Face Cinch, Rotor, 386EVO, Over Torque. Does NOT fit BB30 cranks
  • 2 year warranty with annual bearing service. See KB009*
Model BB86-30/BB92-30
Spindle Interface 30mm
Shell BB86/92
Shell ID 41mm
Width 86.5/91.5mm
Color Black
-65%
Product image 1
Description
Model BB86-30/BB92-30
Spindle Interface 30mm
Shell BB86/92
Shell ID 41mm