Kona Cinder Cone
Much like its larger-wheeled sibling, the Mahuna, the Cinder Cone is the perfect all-rounder for the person looking to ride off-road or cruise around the backwoods bike paths. It features an air fork with 100mm of travel, as well as a dependable 11-speed drivetrain and disc brakes. If youβre a fan of plus bikes, you can run up to 2.8β tires. The Cinder Cone is where the mountain meets functionality at a great price.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Race Light 6061 Aluminum Butted |
| Fork | RockShox Judy Silver TK SOlo Air 100mm |
| Rims | WTB ST i27 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 100x9mm |
| Rear Hub | Shimano 135x10mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Forekaster 27.5x2.35" |
| Rear Tire | Maxxis Forekaster 27.5x2.35" |
| Crankset | Prowheel 11spd |
| Chainring | 28t |
| Bottom Bracket | FSA BB7420 73mm |
| Rear Derailleur | Shimano Deore |
| Cassette | Shimano Deore 11-51t 11spd |
| Chain | KMC X11 |
| Shifters | Shimano Deore |
| Brakes | Alhonga 180mm |
| Front Brake Rotor | Alhonga 180mm |
| Rear Brake Rotor | Alhonga 160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | [Insert stem spec] |
| Headset | Kona XC |
| Seatpost | Kona Thumb 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | Kona XC |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'5"] | Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
π Ready to Ride?
Order your Kona Cinder Cone today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $899.99
-65%$899.99
$315.00



Description
Much like its larger-wheeled sibling, the Mahuna, the Cinder Cone is the perfect all-rounder for the person looking to ride off-road or cruise around the backwoods bike paths. It features an air fork with 100mm of travel, as well as a dependable 11-speed drivetrain and disc brakes. If youβre a fan of plus bikes, you can run up to 2.8β tires. The Cinder Cone is where the mountain meets functionality at a great price.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Race Light 6061 Aluminum Butted |
| Fork | RockShox Judy Silver TK SOlo Air 100mm |
| Rims | WTB ST i27 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 100x9mm |
| Rear Hub | Shimano 135x10mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Forekaster 27.5x2.35" |
| Rear Tire | Maxxis Forekaster 27.5x2.35" |
| Crankset | Prowheel 11spd |
| Chainring | 28t |
| Bottom Bracket | FSA BB7420 73mm |
| Rear Derailleur | Shimano Deore |
| Cassette | Shimano Deore 11-51t 11spd |
| Chain | KMC X11 |
| Shifters | Shimano Deore |
| Brakes | Alhonga 180mm |
| Front Brake Rotor | Alhonga 180mm |
| Rear Brake Rotor | Alhonga 160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | [Insert stem spec] |
| Headset | Kona XC |
| Seatpost | Kona Thumb 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | Kona XC |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'5"] | Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
π Ready to Ride?
Order your Kona Cinder Cone today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















