Kona Coco HD
There’s style and then there’s smart style. The Coco HD is the best of both worlds. With an efficient hub drive motor that makes every ride enjoyable, it’s an easy solution to a daily commute. Its step-through design and head-turning bold color is the perfect accessory for someone looking to enjoy their rides without the hassle of a tall top tube. Take it to brunch, to the park, or take it to work. The Coco HD is a game-changer for the stylish rider.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Drive Unit | SR Suntour HD 20MPH |
| Battery | Phylion 418Wh |
| Fork | Kona Project Two Aluminum Disc |
| Rims | WTB SX19 |
| Front Hub | Shimano 100x9mm |
| Rear Hub | SR Suntour HD 20MPH |
| Spokes | Stainless Black 14g/13g |
| Front Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Crankset | Suntour |
| Chainring | 38t |
| Bottom Bracket | Suntour |
| Rear Derailleur | Simano TX |
| Cassette | Shimano Altus 11-32t 8spd |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Shifters | Shimano Altus |
| Brakes | Tektro HDM275 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro 180mm |
| Handlebars | Kona Handplant |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona Commuter |
| Headset | Feimin FP-H863 |
| Seatpost | Kona Commuter 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Commuter |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'9" - 6'5"] | Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Coco HD today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $999.99
-65%$999.99
$350.00


Description
There’s style and then there’s smart style. The Coco HD is the best of both worlds. With an efficient hub drive motor that makes every ride enjoyable, it’s an easy solution to a daily commute. Its step-through design and head-turning bold color is the perfect accessory for someone looking to enjoy their rides without the hassle of a tall top tube. Take it to brunch, to the park, or take it to work. The Coco HD is a game-changer for the stylish rider.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Drive Unit | SR Suntour HD 20MPH |
| Battery | Phylion 418Wh |
| Fork | Kona Project Two Aluminum Disc |
| Rims | WTB SX19 |
| Front Hub | Shimano 100x9mm |
| Rear Hub | SR Suntour HD 20MPH |
| Spokes | Stainless Black 14g/13g |
| Front Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Crankset | Suntour |
| Chainring | 38t |
| Bottom Bracket | Suntour |
| Rear Derailleur | Simano TX |
| Cassette | Shimano Altus 11-32t 8spd |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Shifters | Shimano Altus |
| Brakes | Tektro HDM275 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro 180mm |
| Handlebars | Kona Handplant |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona Commuter |
| Headset | Feimin FP-H863 |
| Seatpost | Kona Commuter 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Commuter |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'9" - 6'5"] | Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Coco HD today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















