Kona Dew-E Black
The Dew-E has redefined what commuting means to riders all over the world. In fact, we’ve heard it’s the best part of going to work for some people. We love the ride quality of the Dew-E and the fact that it’s helping cut down on the number of cars on the road. The semi-integrated battery keeps the lines of the bike nice and clean, while the Shimano pedal-assist motor keeps every rider smiling no matter how far or how steep their ride. Complete with front and rear fenders and lights, the Dew-E is ready to rise and shine for the daily grind!
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Project Two Aluminum |
| Rims | WTB SX19 |
| Front Hub | Shimano Alivio 100x9mm |
| Rear Hub | Shimano 135x10mm |
| Spokes | Stainless 14g |
| Front Tire | WTB Horizon Comp Puncture Protect 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Comp Puncture Protect 650x47c |
| Crankset | Shimano E6100 |
| Chainring | 38t |
| Drive Unit | Shimano E6100 20MPH |
| Battery | Shimano 504Wh |
| Rear Derailleur | Shiano Alivio |
| Cassette | Shiano Alivio 11-34t 9spd |
| Chain | KMC X9 |
| Shifters | Shimano Acera |
| Brakes | Shimano MT401 |
| Front Brake Rotor | Shimano RT10 160mm |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT10 160mm |
| Handlebars | Kona Aluminum Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona Control |
| Headset | Feimin H863 |
| Seatpost | Kona Commuter 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Comfort |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2" | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Dew-E today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $1,899.99
-65%$1,899.99
$665.00



Description
The Dew-E has redefined what commuting means to riders all over the world. In fact, we’ve heard it’s the best part of going to work for some people. We love the ride quality of the Dew-E and the fact that it’s helping cut down on the number of cars on the road. The semi-integrated battery keeps the lines of the bike nice and clean, while the Shimano pedal-assist motor keeps every rider smiling no matter how far or how steep their ride. Complete with front and rear fenders and lights, the Dew-E is ready to rise and shine for the daily grind!
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Project Two Aluminum |
| Rims | WTB SX19 |
| Front Hub | Shimano Alivio 100x9mm |
| Rear Hub | Shimano 135x10mm |
| Spokes | Stainless 14g |
| Front Tire | WTB Horizon Comp Puncture Protect 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Comp Puncture Protect 650x47c |
| Crankset | Shimano E6100 |
| Chainring | 38t |
| Drive Unit | Shimano E6100 20MPH |
| Battery | Shimano 504Wh |
| Rear Derailleur | Shiano Alivio |
| Cassette | Shiano Alivio 11-34t 9spd |
| Chain | KMC X9 |
| Shifters | Shimano Acera |
| Brakes | Shimano MT401 |
| Front Brake Rotor | Shimano RT10 160mm |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT10 160mm |
| Handlebars | Kona Aluminum Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona Control |
| Headset | Feimin H863 |
| Seatpost | Kona Commuter 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Comfort |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2" | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Dew-E today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















