Kona Dew HD
Hub drive electric bike seeking ideal rider! Hi! My name is Dew HD! I’m affordable, super fun, stylish, extremely practical, easy-riding, helpful, full of light. You: loathe climbing hills, love (pedal) assistance, enjoy smiling, like going fast, don’t love working that hard if you don’t have to, need a companion to carry your groceries/beer/kids/dog/gear to and from wherever. Let’s fall in love!
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Project Two Aluminum |
| Rims | WTB SX19 |
| Front Hub | Shimano 100x9mm |
| Rear Hub | SR Suntour HD 20MPH |
| Spokes | Stainless Black 14g/13g |
| Front Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Crankset | Suntour |
| Chainring | 38t |
| Drive Unit | SR Suntour HD 20MPH |
| Battery | Phylion 418Wh |
| Rear Derailleur | Shimano TX |
| Cassette | Shimano Altus 11-32t 8spd |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Shifters | Shimano Altus |
| Brakes | Tektro HDM275 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Handlebars | Kona ALuminum Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona Control |
| Headset | Feimin FP-H863 |
| Seatpost | Kona Commuter 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Commuter |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2"] | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Dew HD today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $899.99
-65%$899.99
$315.00



Description
Hub drive electric bike seeking ideal rider! Hi! My name is Dew HD! I’m affordable, super fun, stylish, extremely practical, easy-riding, helpful, full of light. You: loathe climbing hills, love (pedal) assistance, enjoy smiling, like going fast, don’t love working that hard if you don’t have to, need a companion to carry your groceries/beer/kids/dog/gear to and from wherever. Let’s fall in love!
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Project Two Aluminum |
| Rims | WTB SX19 |
| Front Hub | Shimano 100x9mm |
| Rear Hub | SR Suntour HD 20MPH |
| Spokes | Stainless Black 14g/13g |
| Front Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Crankset | Suntour |
| Chainring | 38t |
| Drive Unit | SR Suntour HD 20MPH |
| Battery | Phylion 418Wh |
| Rear Derailleur | Shimano TX |
| Cassette | Shimano Altus 11-32t 8spd |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Shifters | Shimano Altus |
| Brakes | Tektro HDM275 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Handlebars | Kona ALuminum Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona Control |
| Headset | Feimin FP-H863 |
| Seatpost | Kona Commuter 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Commuter |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2"] | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Dew HD today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















