Kona Dr Dew
The Dr is in. Sophisticated, smart, and well-equipped. Yes, weβre talking about a bike. The Dr Dew features a sleek Cromoly Butted frame in a gorgeous sun-catching blue. A 12-speed groupset keeps shifting ultra-smooth and geared for any big hill the city may have. Powerful hydraulic disc brakes keep the speed in check, and puncture-resistant 650x47c tires keep the potholes at bay. The Dr Dew is efficiency and style rolled into one killer flat-bar commuter.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Cromoly Butted |
| Fork | Kona Project Two Cromoly Disc 180 |
| Rims | WTB ST i23 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 100x12mm |
| Rear Hub | Formula 142x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | WTB Horizon Road Plus Comp w/ Puncture Protection 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Road Plus Comp w/ Puncture Protection 650x47c |
| Crankset | FSA Comet Modular |
| Chainring | 38t |
| Bottom Bracket | FSA Road Mega EXO 68mm |
| Rear Derailleur | SRAM NX Eagle |
| Cassette | SRAM SX Eagle 11-50t 12spd |
| Chain | SRAM SX Eagle |
| Shifters | SRAM NX Eagle |
| Brakes | Shimano Atlus |
| Front Brake Rotor | Shimano RT54 180mm |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT54 180mm |
| Handlebars | Kona Aluminum Riser |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona Commuter |
| Headset | FSA No.1/No.10 |
| Seatpost | Kona Thumb w/Offset 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2"] | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
π Ready to Ride?
Order your Kona Dr Dew today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $899.99
-65%$899.99
$315.00



Description
The Dr is in. Sophisticated, smart, and well-equipped. Yes, weβre talking about a bike. The Dr Dew features a sleek Cromoly Butted frame in a gorgeous sun-catching blue. A 12-speed groupset keeps shifting ultra-smooth and geared for any big hill the city may have. Powerful hydraulic disc brakes keep the speed in check, and puncture-resistant 650x47c tires keep the potholes at bay. The Dr Dew is efficiency and style rolled into one killer flat-bar commuter.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Cromoly Butted |
| Fork | Kona Project Two Cromoly Disc 180 |
| Rims | WTB ST i23 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 100x12mm |
| Rear Hub | Formula 142x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | WTB Horizon Road Plus Comp w/ Puncture Protection 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Road Plus Comp w/ Puncture Protection 650x47c |
| Crankset | FSA Comet Modular |
| Chainring | 38t |
| Bottom Bracket | FSA Road Mega EXO 68mm |
| Rear Derailleur | SRAM NX Eagle |
| Cassette | SRAM SX Eagle 11-50t 12spd |
| Chain | SRAM SX Eagle |
| Shifters | SRAM NX Eagle |
| Brakes | Shimano Atlus |
| Front Brake Rotor | Shimano RT54 180mm |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT54 180mm |
| Handlebars | Kona Aluminum Riser |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona Commuter |
| Headset | FSA No.1/No.10 |
| Seatpost | Kona Thumb w/Offset 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2"] | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
π Ready to Ride?
Order your Kona Dr Dew today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















