Kona El Kahuna
The Kahuna is one of our best-selling hardtails. People love its simplicity and practicality. We brought that ethos to the El Kahuna and built a bike that was multipurpose—capable of riding the local singletrack for hours on end, and still have enough battery to go get the groceries on the way home. Its Shimano pedal-assist motor is powered by a semi-integrated battery and its 100mm fork provides just the right amount of suspension to absorb smaller hits on the trail. 29” wheels with 2.25” tires make this bike comfortable across all kinds of terrain. The El Kahuna the perfect all-rounder.
The El Kahuna is intended for riders who want a fast and capable hardtail that performs well on varied terrain including climbs, flowing singletrack, and moderately technical trails. Its balanced geometry provides stability at speed while maintaining efficient pedaling and precise handling.
Key Features:
-
Lightweight Frame: Lightweight aluminum hardtail frame
-
Comfortable Front Suspension: 110mm front suspension for trail comport and control
-
Wide Range Drivetrain: Wide range of speeds provided by the reliable Shimano Deore 11-46t 10spd drivetrain
-
All-Weather Braking: Hydraulic disc brakes for powerful braking perfomance rain or shine
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Suntour XCR34 Air 100mm Tapered 110 Spacing |
| Rims | WTB ST i27 TCS 2.0 |
| Front Hub | Shimano 110x15mm |
| Rear Hub | Shimano 135x10mm |
| Spokes | Stainless 14g |
| Front Tire | WTB Trail Boss 29x2.25" |
| Rear Tire | WTB Trail Boss 29x2.25" |
| Crankset | FSA E-Bike |
| Chainring | 36t |
| Motor | Shimano E6100 20MPH |
| Rear Derailleur | Shimano Deore |
| Cassette | Shimano Deore 11-46t 10spd |
| Chain | Shimano HG54 |
| Shifters | Shimano Deore |
| Brakes | Shimano MT410 |
| Front Brake Rotor | Shimano RT10 180mm Centerlock |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT10 160mm Centerlock |
| Handlebars | Kona XC/BC Riser |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC |
| Headset | FSA No.57 BP |
| Seatpost | Kona Thumb w/Offset 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona El Kahuna today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






Description
The Kahuna is one of our best-selling hardtails. People love its simplicity and practicality. We brought that ethos to the El Kahuna and built a bike that was multipurpose—capable of riding the local singletrack for hours on end, and still have enough battery to go get the groceries on the way home. Its Shimano pedal-assist motor is powered by a semi-integrated battery and its 100mm fork provides just the right amount of suspension to absorb smaller hits on the trail. 29” wheels with 2.25” tires make this bike comfortable across all kinds of terrain. The El Kahuna the perfect all-rounder.
The El Kahuna is intended for riders who want a fast and capable hardtail that performs well on varied terrain including climbs, flowing singletrack, and moderately technical trails. Its balanced geometry provides stability at speed while maintaining efficient pedaling and precise handling.
Key Features:
-
Lightweight Frame: Lightweight aluminum hardtail frame
-
Comfortable Front Suspension: 110mm front suspension for trail comport and control
-
Wide Range Drivetrain: Wide range of speeds provided by the reliable Shimano Deore 11-46t 10spd drivetrain
-
All-Weather Braking: Hydraulic disc brakes for powerful braking perfomance rain or shine
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Suntour XCR34 Air 100mm Tapered 110 Spacing |
| Rims | WTB ST i27 TCS 2.0 |
| Front Hub | Shimano 110x15mm |
| Rear Hub | Shimano 135x10mm |
| Spokes | Stainless 14g |
| Front Tire | WTB Trail Boss 29x2.25" |
| Rear Tire | WTB Trail Boss 29x2.25" |
| Crankset | FSA E-Bike |
| Chainring | 36t |
| Motor | Shimano E6100 20MPH |
| Rear Derailleur | Shimano Deore |
| Cassette | Shimano Deore 11-46t 10spd |
| Chain | Shimano HG54 |
| Shifters | Shimano Deore |
| Brakes | Shimano MT410 |
| Front Brake Rotor | Shimano RT10 180mm Centerlock |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT10 160mm Centerlock |
| Handlebars | Kona XC/BC Riser |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC |
| Headset | FSA No.57 BP |
| Seatpost | Kona Thumb w/Offset 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona El Kahuna today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















