Kona Hei Hei
Consider this the gateway leading to a lifetime habit of off-road exploration. The all-new Hei Hei has the same ultra-efficient suspension and surefooted geometry as its more sharply focused carbon fiber siblings, encased in a tough-as-nails aluminum frame and built up with sensible components that will get you into whatever kind of trail riding trouble you’re looking for and bring you back home again. Whether your aspirations lead you to become a singletrack soul surfer or a podium seeking race junkie, the Hei Hei is here to help you get there, faster and funner-er.
The Hei Hei platform is built for riders who want the efficiency of a cross-country race bike with the stability and confidence of a modern trail bike. Its responsive suspension and 29-inch wheels provide efficient pedaling and smooth rollover on roots, rocks, and technical singletrack.
Key Features:
-
Lightweight Frame: Constructed with lightweight Kona Race Light 6061 aluminum
-
Efficient but Capable Suspension: Suspended by Fox 34 & Float Rhythm
-
Reliable Eagle Transmission: Deliver power to the wheels SRAM's reliable Eagle 70 Transmission
-
Powerful 4-Piston Brakes: Feel the power of the SRAM Motive Bronze 4-Piston Brakes
-
Modern XC Geometry: Created with cutting edge XC geometry in mind to provide efficient climbing and confident handling
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Race Light 6061 Aluminum Butted 120mm Travel |
| Fork | Fox 34 Float Rhythm 130mm Tapered 110mm Spacing |
| Rear Shock | Fox Float Rhythm |
| Rims | WTB ST i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 110x15mm |
| Rear Hub | Formula 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black |
| Front Tire | Maxxis Dissector EXO TR 29x2.4" |
| Rear Tire | Maxxis Dissector EXO TR 29x2.4" |
| Crankset | SRAM Eagle DUB |
| Chainring | 32t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB WIDE PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle 70 Transmission |
| Cassette | SRAM 1270 Eagle T-Type 10-52t 12spd |
| Chain | SRAM Eagle 70 Transmission |
| Shifters | SRAM Eagle 70 |
| Brakes | SRAM Motive Bronze 4-Piston Brakes |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA No.57E |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm w/ SRAM Lever |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Hei Hei today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $3,999.00
-65%$3,999.00
$1,399.65






Description
Consider this the gateway leading to a lifetime habit of off-road exploration. The all-new Hei Hei has the same ultra-efficient suspension and surefooted geometry as its more sharply focused carbon fiber siblings, encased in a tough-as-nails aluminum frame and built up with sensible components that will get you into whatever kind of trail riding trouble you’re looking for and bring you back home again. Whether your aspirations lead you to become a singletrack soul surfer or a podium seeking race junkie, the Hei Hei is here to help you get there, faster and funner-er.
The Hei Hei platform is built for riders who want the efficiency of a cross-country race bike with the stability and confidence of a modern trail bike. Its responsive suspension and 29-inch wheels provide efficient pedaling and smooth rollover on roots, rocks, and technical singletrack.
Key Features:
-
Lightweight Frame: Constructed with lightweight Kona Race Light 6061 aluminum
-
Efficient but Capable Suspension: Suspended by Fox 34 & Float Rhythm
-
Reliable Eagle Transmission: Deliver power to the wheels SRAM's reliable Eagle 70 Transmission
-
Powerful 4-Piston Brakes: Feel the power of the SRAM Motive Bronze 4-Piston Brakes
-
Modern XC Geometry: Created with cutting edge XC geometry in mind to provide efficient climbing and confident handling
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Race Light 6061 Aluminum Butted 120mm Travel |
| Fork | Fox 34 Float Rhythm 130mm Tapered 110mm Spacing |
| Rear Shock | Fox Float Rhythm |
| Rims | WTB ST i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 110x15mm |
| Rear Hub | Formula 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black |
| Front Tire | Maxxis Dissector EXO TR 29x2.4" |
| Rear Tire | Maxxis Dissector EXO TR 29x2.4" |
| Crankset | SRAM Eagle DUB |
| Chainring | 32t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB WIDE PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle 70 Transmission |
| Cassette | SRAM 1270 Eagle T-Type 10-52t 12spd |
| Chain | SRAM Eagle 70 Transmission |
| Shifters | SRAM Eagle 70 |
| Brakes | SRAM Motive Bronze 4-Piston Brakes |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA No.57E |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm w/ SRAM Lever |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Hei Hei today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















