Kona Hei Hei CR
Our intent with this bike was to position it as something “more” than just a race bike, because the Hei Hei embodies this incredible blend of sharpness and speed in a broadly capable, trail-friendly package that makes even the gnarliest climbs fun again. But then Cory Wallace went out and won ANOTHER 24 Hour World Championship aboard it, so, yeah. It does just fine as a race bike too. But the new Hei Hei CR is so much more than that. It couples Kona’s trademark long and low geometry with a feathery light but beautifully composed carbon fiber frame, then gets dressed up in a fitting ensemble of SRAM’s finest. Whether you are harvesting KOMs or singletrack saturated smiles, the Hei Hei CR is gonna stack them up fast.
The Hei Hei CR platform is built for riders who want the efficiency of a cross-country race bike with the stability and confidence of a modern trail bike. Its responsive suspension and 29-inch wheels provide efficient pedaling and smooth rollover on roots, rocks, and technical singletrack.
Key Features:
-
Lightweight Frame: constructed with Kona's lightweight carbon
-
Efficient but Capable Suspension: Suspended by RockShox Pike Ultimate & Super Deluxe Ultimate
-
Reliable Eagle Transmission: Deliver power to the wheels SRAM's reliable Eagle 90 Transmission
-
Powerful 4-Piston Brakes: Feel the power of the SRAM Motive Bronze 4-Piston Brakes
-
Modern XC Geometry: Created with cutting edge XC geometry in mind to provide efficient climbing and confident handling
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Carbon 120mm Travel |
| Fork | RockShox Pike Ultimate Charger 3.1 RC2 130mm Tapered 110mm Spacing |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Ultimate |
| Rims | WTB KOM Team i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | DT Swiss 370 110x15mm |
| Rear Hub | DT Swiss 370 148x12mm |
| Spokes | Sandvik Stainless Black 2.0/1.8 Butted |
| Front Tire | Maxxis Dissector EXO TR 29x2.4 WT" |
| Rear Tire | Maxxis Dissector EXO TR 29x2.4 WT" |
| Crankset | SRAM Eagle 90 DUB |
| Chainring | SRAM Eagle 90 32t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle 90 Transmission |
| Cassette | SRAM Eagle 90 Transmission 10-52t 12spd |
| Chain | SRAM Eagle 70 |
| Shifters | SRAM Eagle 90 Transmission |
| Brakes | SRAM Motive Bronze 4-Piston Brakes |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA No.57E |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Hei Hei CR today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $6,299.00
-65%$6,299.00
$2,204.65



Description
Our intent with this bike was to position it as something “more” than just a race bike, because the Hei Hei embodies this incredible blend of sharpness and speed in a broadly capable, trail-friendly package that makes even the gnarliest climbs fun again. But then Cory Wallace went out and won ANOTHER 24 Hour World Championship aboard it, so, yeah. It does just fine as a race bike too. But the new Hei Hei CR is so much more than that. It couples Kona’s trademark long and low geometry with a feathery light but beautifully composed carbon fiber frame, then gets dressed up in a fitting ensemble of SRAM’s finest. Whether you are harvesting KOMs or singletrack saturated smiles, the Hei Hei CR is gonna stack them up fast.
The Hei Hei CR platform is built for riders who want the efficiency of a cross-country race bike with the stability and confidence of a modern trail bike. Its responsive suspension and 29-inch wheels provide efficient pedaling and smooth rollover on roots, rocks, and technical singletrack.
Key Features:
-
Lightweight Frame: constructed with Kona's lightweight carbon
-
Efficient but Capable Suspension: Suspended by RockShox Pike Ultimate & Super Deluxe Ultimate
-
Reliable Eagle Transmission: Deliver power to the wheels SRAM's reliable Eagle 90 Transmission
-
Powerful 4-Piston Brakes: Feel the power of the SRAM Motive Bronze 4-Piston Brakes
-
Modern XC Geometry: Created with cutting edge XC geometry in mind to provide efficient climbing and confident handling
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Carbon 120mm Travel |
| Fork | RockShox Pike Ultimate Charger 3.1 RC2 130mm Tapered 110mm Spacing |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Ultimate |
| Rims | WTB KOM Team i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | DT Swiss 370 110x15mm |
| Rear Hub | DT Swiss 370 148x12mm |
| Spokes | Sandvik Stainless Black 2.0/1.8 Butted |
| Front Tire | Maxxis Dissector EXO TR 29x2.4 WT" |
| Rear Tire | Maxxis Dissector EXO TR 29x2.4 WT" |
| Crankset | SRAM Eagle 90 DUB |
| Chainring | SRAM Eagle 90 32t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle 90 Transmission |
| Cassette | SRAM Eagle 90 Transmission 10-52t 12spd |
| Chain | SRAM Eagle 70 |
| Shifters | SRAM Eagle 90 Transmission |
| Brakes | SRAM Motive Bronze 4-Piston Brakes |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA No.57E |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Hei Hei CR today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















