Kona Honzo ESD
The Radical Slacker – we initially built the Honzo ESD as a test case for the long and low geometry we were developing for the Process X. Most hardtails tend to be somewhat conservative in their geometry. The Honzo ESD is anything but that. Its cromoly steel frame features a head and seat angle that would be right at home on a modern long travel full suspension bike. Wrapped around a 150mm fork, 4-piston brakes front and rear, shod with meaty Maxxis rubber and featuring a headtube badge may or may not open up the gates to The Underworld, the Honzo ESD is an exercise in barely restrained aggression.
This build features a durable chromoly butted frame and premium trail components that balance strength, traction, and control. Grippy Maxxis tires, a reliable SRAM drivetrain, and powerful hydraulic disc brakes give riders the confidence to tackle technical terrain and open up new lines on every ride. Whether you’re hammering chutes or exploring big mountain backwoods, the Honzo ESD is engineered for riders who demand bold geometry and versatile trail performance.
Key Features:
-
Aggressive Geometry: A modern frame crafted with aggressive geometry and butted chromoly steel to tackle any trail
-
Supple Marzocchi Suspension: Equipped with 150mm travel Marzocchi Bomber Z1 for plush front-end perfomance and feel
-
Reliable Drivetrain: SRAM GX Eagle 12spd drivetrain for smooth shifting on varied terrain
-
Endless Stopping Power: SRAM DB8 hydraulic disc brakes paired with 200mm Centerline rotors provide power when you need it
-
Aggressive Rubber: Wide Raceface wheels and a classic Maxxis tire combo for traction and stability
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Cromoly Butted |
| Fork | Marzocchi Bomber Z1 Grip Damper 150mm Tapered 110mm Spacing |
| Rims | Raceface AR 30 |
| Front Hub | Raceface AR 30 110x15mm |
| Rear Hub | Raceface AR 30 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Assegai EXO TR 3C 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II EXO TR 3C 29x2.4" WT |
| Crankset | SRAM GX Eagle |
| Chainring | 30t X-Sync Eagle |
| Bottom Bracket | SRAM DUB 73mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Cassette | SRAM GX 10-52t 12spd |
| Chain | SRAM NX Eagle |
| Shifters | SRAM GX Eagle |
| Brakes | SRAM DB8 |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Handlebars | Raceface Aeffect R 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Raceface Aeffect R 35 |
| Headset | FSA Orbit 1.5 E ZS |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Honzo ESD today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.










Description
The Radical Slacker – we initially built the Honzo ESD as a test case for the long and low geometry we were developing for the Process X. Most hardtails tend to be somewhat conservative in their geometry. The Honzo ESD is anything but that. Its cromoly steel frame features a head and seat angle that would be right at home on a modern long travel full suspension bike. Wrapped around a 150mm fork, 4-piston brakes front and rear, shod with meaty Maxxis rubber and featuring a headtube badge may or may not open up the gates to The Underworld, the Honzo ESD is an exercise in barely restrained aggression.
This build features a durable chromoly butted frame and premium trail components that balance strength, traction, and control. Grippy Maxxis tires, a reliable SRAM drivetrain, and powerful hydraulic disc brakes give riders the confidence to tackle technical terrain and open up new lines on every ride. Whether you’re hammering chutes or exploring big mountain backwoods, the Honzo ESD is engineered for riders who demand bold geometry and versatile trail performance.
Key Features:
-
Aggressive Geometry: A modern frame crafted with aggressive geometry and butted chromoly steel to tackle any trail
-
Supple Marzocchi Suspension: Equipped with 150mm travel Marzocchi Bomber Z1 for plush front-end perfomance and feel
-
Reliable Drivetrain: SRAM GX Eagle 12spd drivetrain for smooth shifting on varied terrain
-
Endless Stopping Power: SRAM DB8 hydraulic disc brakes paired with 200mm Centerline rotors provide power when you need it
-
Aggressive Rubber: Wide Raceface wheels and a classic Maxxis tire combo for traction and stability
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Cromoly Butted |
| Fork | Marzocchi Bomber Z1 Grip Damper 150mm Tapered 110mm Spacing |
| Rims | Raceface AR 30 |
| Front Hub | Raceface AR 30 110x15mm |
| Rear Hub | Raceface AR 30 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Assegai EXO TR 3C 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II EXO TR 3C 29x2.4" WT |
| Crankset | SRAM GX Eagle |
| Chainring | 30t X-Sync Eagle |
| Bottom Bracket | SRAM DUB 73mm |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Cassette | SRAM GX 10-52t 12spd |
| Chain | SRAM NX Eagle |
| Shifters | SRAM GX Eagle |
| Brakes | SRAM DB8 |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Handlebars | Raceface Aeffect R 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Raceface Aeffect R 35 |
| Headset | FSA Orbit 1.5 E ZS |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Honzo ESD today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















