Kona Mahuna Green
The Mahuna strikes that perfect balance of mountain bike and all-around fun rig. Its 29” wheels easily roll over obstacles and provide a smooth, predictable ride. The fork features 100mm of supple travel and together with the 29” wheels, helps keep bumps in check. You have complete control over stopping with powerful hydraulic disc brakes. An 11-speed drivetrain makes quick work of tough hills ensuring the Mahuna is as fun going up as it is going down.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | RockShox Judy Silver TK Solo Air 100mm |
| Rims | WTB ST i27 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 100x9mm |
| Rear Hub | Formula 135x10mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Forekaster 29x2.35" |
| Rear Tire | Maxxis Forekaster 29x2.35" |
| Crankset | Samox 11spd |
| Chainring | 28t |
| Bottom Bracket | Feimin Square Taper 73mm threaded |
| Rear Derailleur | Shimano Deore 11spd |
| Cassette | Shimano Deore 11-51t 11spd |
| Chain | KMC X11 |
| Shifters | Shimano Deore 11spd |
| Brakes | Alhonga HT472 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Alhonga 180mm |
| Rear Brake Rotor | Alhonga 160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona XC |
| Headset | Feimen HP-H868B or FSA No.57B-1 |
| Seatpost | Kona Thumb 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | Kona XC |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2" | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Mahuna Green today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $799.99
-65%$799.99
$280.00




Description
The Mahuna strikes that perfect balance of mountain bike and all-around fun rig. Its 29” wheels easily roll over obstacles and provide a smooth, predictable ride. The fork features 100mm of supple travel and together with the 29” wheels, helps keep bumps in check. You have complete control over stopping with powerful hydraulic disc brakes. An 11-speed drivetrain makes quick work of tough hills ensuring the Mahuna is as fun going up as it is going down.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | RockShox Judy Silver TK Solo Air 100mm |
| Rims | WTB ST i27 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 100x9mm |
| Rear Hub | Formula 135x10mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Forekaster 29x2.35" |
| Rear Tire | Maxxis Forekaster 29x2.35" |
| Crankset | Samox 11spd |
| Chainring | 28t |
| Bottom Bracket | Feimin Square Taper 73mm threaded |
| Rear Derailleur | Shimano Deore 11spd |
| Cassette | Shimano Deore 11-51t 11spd |
| Chain | KMC X11 |
| Shifters | Shimano Deore 11spd |
| Brakes | Alhonga HT472 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Alhonga 180mm |
| Rear Brake Rotor | Alhonga 160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona XC |
| Headset | Feimen HP-H868B or FSA No.57B-1 |
| Seatpost | Kona Thumb 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | Kona XC |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2" | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Mahuna Green today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















