Kona Ouroboros Supreme
Unmatched in ride quality and capability, the Supreme lives up to its name by turning every head it passes – beckoning to those who want nothing holding them back. Remote shifting and dropper? Check. Carbon wheels? Check. 40mm of high-performance front suspension? Oh yeah. You read that right.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Carbon |
| Fork | RockShox Rudy Ultimate XPLR Charger Race Day 40mm |
| Rims | Zipp 101 XPLR Carbon |
| Front Hub | Zipp 101 XPLR |
| Rear Hub | Zipp 101 XPLR |
| Spokes | Zip 101 XPLR |
| Front Tire | Maxxis Ravager 700x50mm TR EXO |
| Rear Tire | Maxxis Ravager 700x50mm TR EXO |
| Crankset | SRAM Force 1 DUB Wide |
| Chainring | SRAM Force 1 Wide 40t X-Sync Direct Mount |
| Bottom Bracket | SRAM Press-Fit 86.5 DUB Wide |
| Rear Derailleur | SRAM XO Eagle Transmission |
| Cassette | SRAM XO Eagle Transmission 10-52t XD |
| Chain | SRAM XO Eagle Transmission Flattop |
| Shifters | SRAM Force ETAP AXS |
| Brakes | SRAM Force ETAP AXS |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Ritchey Venturemax WCS/Venturemax XL WCS 24-degree flare 4.6-degree backsweep (48-50 460mm; 52-54 480mm; 56 500mm; 58 520mm) |
| Bar Tape | Smanie Elite Bar Tape |
| Stem | Ritchey Trail WCS 0-degree (48-52 45mm; 54-58 60mm) |
| Headset | FSA Orbit No.57 ZS 44/56 |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS 31.6 (48-50 100mm; 52-58 125mm) |
| Seat Clamp | Kona 34.9mm |
| Saddle | WTB Volt medium Stainless Fusion |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | 48 |
| 5'0" - 5'3" | 48-50 |
| 5'2" - 5'7" | 48-52 |
| 5'6" - 5'10" | 52 |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Ouroboros Supreme today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $3,999.99
-65%$3,999.99
$1,400.00



Description
Unmatched in ride quality and capability, the Supreme lives up to its name by turning every head it passes – beckoning to those who want nothing holding them back. Remote shifting and dropper? Check. Carbon wheels? Check. 40mm of high-performance front suspension? Oh yeah. You read that right.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Carbon |
| Fork | RockShox Rudy Ultimate XPLR Charger Race Day 40mm |
| Rims | Zipp 101 XPLR Carbon |
| Front Hub | Zipp 101 XPLR |
| Rear Hub | Zipp 101 XPLR |
| Spokes | Zip 101 XPLR |
| Front Tire | Maxxis Ravager 700x50mm TR EXO |
| Rear Tire | Maxxis Ravager 700x50mm TR EXO |
| Crankset | SRAM Force 1 DUB Wide |
| Chainring | SRAM Force 1 Wide 40t X-Sync Direct Mount |
| Bottom Bracket | SRAM Press-Fit 86.5 DUB Wide |
| Rear Derailleur | SRAM XO Eagle Transmission |
| Cassette | SRAM XO Eagle Transmission 10-52t XD |
| Chain | SRAM XO Eagle Transmission Flattop |
| Shifters | SRAM Force ETAP AXS |
| Brakes | SRAM Force ETAP AXS |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Ritchey Venturemax WCS/Venturemax XL WCS 24-degree flare 4.6-degree backsweep (48-50 460mm; 52-54 480mm; 56 500mm; 58 520mm) |
| Bar Tape | Smanie Elite Bar Tape |
| Stem | Ritchey Trail WCS 0-degree (48-52 45mm; 54-58 60mm) |
| Headset | FSA Orbit No.57 ZS 44/56 |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS 31.6 (48-50 100mm; 52-58 125mm) |
| Seat Clamp | Kona 34.9mm |
| Saddle | WTB Volt medium Stainless Fusion |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | 48 |
| 5'0" - 5'3" | 48-50 |
| 5'2" - 5'7" | 48-52 |
| 5'6" - 5'10" | 52 |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Ouroboros Supreme today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















