Kona Process 134 DL
Why not ride every day? The Process 134 DL is the bike you want if you’re thinking of telling The Man where to stick his 401k contribution. Yeah, we already played this riff with the 153 DL, but the song remains the same, just with a touch less suspension travel but the exact same anti-establishment attitude. Mullet-capable, sweet handling geometry, rugged aluminum frame, apocalypse (or sustained unemployment) ready pivot hardware keep you rolling day in, day out. Durable, dependable, and so damn fun that you’ll want to ride every single day. Which was kinda the point of quitting the day job in the first place, right?
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted 134mm |
| Fork | RockShox Pike Select RC Charger DebonAir 140mm |
| Rear Shock | RockSHox Deluxe Ultimate Trunnion |
| Rims | WTB KOM Team i30 TCS |
| Front Hub | Formula 110x15mm |
| Rear Hub | Formula 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF EXO TR 3C 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Dissector EXO TR 3C 29x2.4" WT |
| Crankset | SRAM NX Eagle DUB |
| Chainring | 32t X-Sync Eagle |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Cassette | SRAM NX Eagle 11-50t 12spd |
| Chain | SRAM SX Eagle |
| Shifters | SRAM NX Eagle |
| Brakes | SRAM G2 RS |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA Orbitg 1.5 EP ZS |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'5"] | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Process 134 DL today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $2,099.99
-65%$2,099.99
$735.00




Description
Why not ride every day? The Process 134 DL is the bike you want if you’re thinking of telling The Man where to stick his 401k contribution. Yeah, we already played this riff with the 153 DL, but the song remains the same, just with a touch less suspension travel but the exact same anti-establishment attitude. Mullet-capable, sweet handling geometry, rugged aluminum frame, apocalypse (or sustained unemployment) ready pivot hardware keep you rolling day in, day out. Durable, dependable, and so damn fun that you’ll want to ride every single day. Which was kinda the point of quitting the day job in the first place, right?
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted 134mm |
| Fork | RockShox Pike Select RC Charger DebonAir 140mm |
| Rear Shock | RockSHox Deluxe Ultimate Trunnion |
| Rims | WTB KOM Team i30 TCS |
| Front Hub | Formula 110x15mm |
| Rear Hub | Formula 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF EXO TR 3C 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Dissector EXO TR 3C 29x2.4" WT |
| Crankset | SRAM NX Eagle DUB |
| Chainring | 32t X-Sync Eagle |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Cassette | SRAM NX Eagle 11-50t 12spd |
| Chain | SRAM SX Eagle |
| Shifters | SRAM NX Eagle |
| Brakes | SRAM G2 RS |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA Orbitg 1.5 EP ZS |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'5"] | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Process 134 DL today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















