Kona Process X
Process X lovers everywhere asked and we delivered β introducing the aluminum Process X. Designed for progressive riders who want to take their riding to the next level, the Process X can handle long days in the bike park, endless shuttle laps with your mates, or a good-vibes-only jump session. No matter what you throw at it, itβll be there for the best memories you make.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted 162mm |
| Fork | Marzocchi Bomber Z1 Grip 170mm |
| Rear Shock | Fox DHX Performance Trunnion |
| Rims | WTB KOM Trail i30 TCS |
| Front Hub | Formula 110x15mm |
| Rear Hub | DT Swiss 350 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Assegai EXO+ TR 3C 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II EXO+ TR 3C 29x2.4" WT |
| Crankset | SRAM NX Eagle DUB |
| Chainring | 32t X-Sync Eagle |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM GX AXS |
| Cassette | SRAM GX Eagle 10-52t 12spd |
| Chain | SRAM GX Eagle |
| Shifters | SRAM GX AXS |
| Brakes | SRAM Code R |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA Orbit 1.5 EP ZS |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'2" - 5'7" | Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium, Large |
| 5'9" - 6'5" | Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
π Ready to Ride?
Order your Kona Process X today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $2,105.90
-65%$2,105.90
$737.06
Description
Process X lovers everywhere asked and we delivered β introducing the aluminum Process X. Designed for progressive riders who want to take their riding to the next level, the Process X can handle long days in the bike park, endless shuttle laps with your mates, or a good-vibes-only jump session. No matter what you throw at it, itβll be there for the best memories you make.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted 162mm |
| Fork | Marzocchi Bomber Z1 Grip 170mm |
| Rear Shock | Fox DHX Performance Trunnion |
| Rims | WTB KOM Trail i30 TCS |
| Front Hub | Formula 110x15mm |
| Rear Hub | DT Swiss 350 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Assegai EXO+ TR 3C 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II EXO+ TR 3C 29x2.4" WT |
| Crankset | SRAM NX Eagle DUB |
| Chainring | 32t X-Sync Eagle |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM GX AXS |
| Cassette | SRAM GX Eagle 10-52t 12spd |
| Chain | SRAM GX Eagle |
| Shifters | SRAM GX AXS |
| Brakes | SRAM Code R |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA Orbit 1.5 EP ZS |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'2" - 5'7" | Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium, Large |
| 5'9" - 6'5" | Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
π Ready to Ride?
Order your Kona Process X today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















