Kona Process X DH
Playful riders rejoice – introducing the aluminum Process X DH. For downhill enthusiasts who like to ride outside of the lines, no side hit is safe from tires attached to the Process X DH. Agile enough in the rear end to win Whip Off’s, yet stable enough to absorb some of the biggest hits and inside lines. It offers you everything you need in a bike to become a park rat overnight.
With 162 mm of rear travel paired with a 190 mm dual-crown fork, the Process X DH is engineered to maintain stability through rock gardens, jumps, and steep technical descents. The mullet wheel setup—with a 29-inch front wheel and 27.5-inch rear—provides improved rollover capability up front while keeping the rear end agile and responsive.
Key Features:
-
Long Travel Suspension: Equipped with 200mm RockShox Boxxer and Super Deluxe Coil for downhill performance
-
Mixed Wheel Setup: Mixed wheels for stability and control upfront and agility when things get tight
-
Durable Frame: Constructed with strong 6061 aluminum
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted 162mm Travel |
| Fork | RockShox Boxxer Select DebonAir 190mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Coil Trunnion |
| Rims | WTB ST i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 110x20mm |
| Rear Hub | Formula 148x12mm |
| Spokes | Stainless 14g |
| Front Tire | Maxxis Assegai DH 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II DH 27.5x2.4" WT |
| Crankset | Raceface Aeffect R |
| Chainring | 34t |
| Bottom Bracket | Raceface PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM X7 |
| Cassette | SRAM PG920 11-34t 9spd |
| Chain | KMC X9 |
| Shifters | SRAM X5 |
| Brakes | SRAM Guide T |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Raceface Chester |
| Headset | FSA Orbit 1.5 EP ZS |
| Seatpost | Kona OB 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Process X DH today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.




Description
Playful riders rejoice – introducing the aluminum Process X DH. For downhill enthusiasts who like to ride outside of the lines, no side hit is safe from tires attached to the Process X DH. Agile enough in the rear end to win Whip Off’s, yet stable enough to absorb some of the biggest hits and inside lines. It offers you everything you need in a bike to become a park rat overnight.
With 162 mm of rear travel paired with a 190 mm dual-crown fork, the Process X DH is engineered to maintain stability through rock gardens, jumps, and steep technical descents. The mullet wheel setup—with a 29-inch front wheel and 27.5-inch rear—provides improved rollover capability up front while keeping the rear end agile and responsive.
Key Features:
-
Long Travel Suspension: Equipped with 200mm RockShox Boxxer and Super Deluxe Coil for downhill performance
-
Mixed Wheel Setup: Mixed wheels for stability and control upfront and agility when things get tight
-
Durable Frame: Constructed with strong 6061 aluminum
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted 162mm Travel |
| Fork | RockShox Boxxer Select DebonAir 190mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Coil Trunnion |
| Rims | WTB ST i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 110x20mm |
| Rear Hub | Formula 148x12mm |
| Spokes | Stainless 14g |
| Front Tire | Maxxis Assegai DH 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II DH 27.5x2.4" WT |
| Crankset | Raceface Aeffect R |
| Chainring | 34t |
| Bottom Bracket | Raceface PF92 |
| Rear Derailleur | SRAM X7 |
| Cassette | SRAM PG920 11-34t 9spd |
| Chain | KMC X9 |
| Shifters | SRAM X5 |
| Brakes | SRAM Guide T |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Raceface Chester |
| Headset | FSA Orbit 1.5 EP ZS |
| Seatpost | Kona OB 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | XS |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'2" | Large, XL |
| 6'1" - 6'5" | Large, XL |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Process X DH today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















