Kona Remote X
Taking the amplification of the Process X to a mad scientist approved logical conclusion, we bring you the Remote X. For those times when “big enough” and “good enough” are not enough, the Remote X brings 180mm of travel and a Shimano EP8 motor assist to the gravity party along with an appetite for mayhem. Built for high speed and big hits in gnarly terrain, the Remote X is your invitation to leave the shuttle rigs behind and go hammer out the vertical without any middlemen. Spend less time behind the wheel, log way more time on two wheels, or one wheel, or getting plenty of breathing room beneath your wheels. A 612Wh battery keeps the fun times ripping for lap after lap, the super composed handling keeps you in control no matter how hectic things get, and burly, highly evolved Kona construction ensure that everything stays in one piece no matter how hard you shred.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted 178mm |
| Fork | Fox 38 Performance 180mm |
| Rear Shock | Fox Float X Performance Elite |
| Rims | WTB HTZ i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 110x15mm |
| Rear Hub | Formula 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Assegai DD TR 3C 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Assegai DD TR 3C 29x2.5" WT |
| Crankset | Shimano Deore XT |
| Chainring | 36t |
| Drive Unit | Shimano EP800 20MPH |
| Battery | Darfon 612Wh |
| Rear Derailleur | Shimano Deore |
| Cassette | Shimano Deore 10-51t 12spd |
| Chain | Shimano Deore |
| Shifters | Shimano Deore |
| Brakes | Shimano SLX |
| Front Brake Rotor | Shimano RT64 220mm |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT64 203mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA No.57E |
| Seatpost | TranzX Dopper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'2" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'5" | Large, X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Remote X today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.




Description
Taking the amplification of the Process X to a mad scientist approved logical conclusion, we bring you the Remote X. For those times when “big enough” and “good enough” are not enough, the Remote X brings 180mm of travel and a Shimano EP8 motor assist to the gravity party along with an appetite for mayhem. Built for high speed and big hits in gnarly terrain, the Remote X is your invitation to leave the shuttle rigs behind and go hammer out the vertical without any middlemen. Spend less time behind the wheel, log way more time on two wheels, or one wheel, or getting plenty of breathing room beneath your wheels. A 612Wh battery keeps the fun times ripping for lap after lap, the super composed handling keeps you in control no matter how hectic things get, and burly, highly evolved Kona construction ensure that everything stays in one piece no matter how hard you shred.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted 178mm |
| Fork | Fox 38 Performance 180mm |
| Rear Shock | Fox Float X Performance Elite |
| Rims | WTB HTZ i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 110x15mm |
| Rear Hub | Formula 148x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Assegai DD TR 3C 29x2.5" WT |
| Rear Tire | Maxxis Assegai DD TR 3C 29x2.5" WT |
| Crankset | Shimano Deore XT |
| Chainring | 36t |
| Drive Unit | Shimano EP800 20MPH |
| Battery | Darfon 612Wh |
| Rear Derailleur | Shimano Deore |
| Cassette | Shimano Deore 10-51t 12spd |
| Chain | Shimano Deore |
| Shifters | Shimano Deore |
| Brakes | Shimano SLX |
| Front Brake Rotor | Shimano RT64 220mm |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT64 203mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA No.57E |
| Seatpost | TranzX Dopper +RAD Internal 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | WTB Volt |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'2" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'5" | Large, X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Remote X today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















