Kona Shonky The Shonky Lab:
Whether you’re a seasoned dirt jumper or just learning to cruise your neighborhood pumptrack, the Shonky is the perfect weapon of choice for the jibby side of biking. A butted cromoly frame with a 100mm travel fork provides just enough suspension to save your wrists. Fast-rolling tires help you whip corners like you’re on rails. From learning how to pump those first turns to hitting the biggest lines at the jump park, there’s nothing quite like a Shonky to ensure a good time every time.
Key Features:
-
Bombproof Steel Frame: constructed with a butted cromoly steel frame for durability and stiffness
-
Dirt Jump Specific Fork: Equipped with 100mm Manitou Circus Expert specifically for dirt jumping
-
DJ Wheels & Tires: Rolling on strong WTB rims and fast-rolling Maxxis DTH tires
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Cromoly Butted |
| Fork | Manitou Circus Expert 100mm Tapered 110mm Spacing |
| Rims | WTB ST i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 110x20mm |
| Rear Hub | Formula 142x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis DTH EXO TR DUAL 26x2.3" |
| Rear Tire | Maxxis DTH EXO TR DUAL 26x2.3" |
| Crankset | Samox Dirt Jumper |
| Chainring | 28t |
| Bottom Bracket | Samox Dirt Jumper |
| Cassette | Joytech Single Speed 14t |
| Chain | SRAM PC1 |
| Brakes | Tektro HD-M275 |
| Front Brake Rotor | Tektro TR160mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro TR160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA Orbit 1.5B ZS |
| Seatpost | Kona Thumb |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Dirt Jump |
All specifications subject to change without notice
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Shonky today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $999.99
-65%$999.99
$350.00



Description
Whether you’re a seasoned dirt jumper or just learning to cruise your neighborhood pumptrack, the Shonky is the perfect weapon of choice for the jibby side of biking. A butted cromoly frame with a 100mm travel fork provides just enough suspension to save your wrists. Fast-rolling tires help you whip corners like you’re on rails. From learning how to pump those first turns to hitting the biggest lines at the jump park, there’s nothing quite like a Shonky to ensure a good time every time.
Key Features:
-
Bombproof Steel Frame: constructed with a butted cromoly steel frame for durability and stiffness
-
Dirt Jump Specific Fork: Equipped with 100mm Manitou Circus Expert specifically for dirt jumping
-
DJ Wheels & Tires: Rolling on strong WTB rims and fast-rolling Maxxis DTH tires
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Cromoly Butted |
| Fork | Manitou Circus Expert 100mm Tapered 110mm Spacing |
| Rims | WTB ST i30 TCS 2.0 |
| Front Hub | Formula 110x20mm |
| Rear Hub | Formula 142x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis DTH EXO TR DUAL 26x2.3" |
| Rear Tire | Maxxis DTH EXO TR DUAL 26x2.3" |
| Crankset | Samox Dirt Jumper |
| Chainring | 28t |
| Bottom Bracket | Samox Dirt Jumper |
| Cassette | Joytech Single Speed 14t |
| Chain | SRAM PC1 |
| Brakes | Tektro HD-M275 |
| Front Brake Rotor | Tektro TR160mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro TR160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA Orbit 1.5B ZS |
| Seatpost | Kona Thumb |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Dirt Jump |
All specifications subject to change without notice
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Shonky today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















