Kona Wo
The Wo has been a staple in our fat bike lineup for a few years now. Its simple, dependable design has made it a favorite for fat bike aficionados everywhere. Running a wide range 11-speed drivetrain, durable cranks, and big ol’ 4.8” tires on tubeless-ready rims, the Wo gets you where you need to go with ease.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Fat 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Wo Fat Disc Aluminum |
| Rims | Sun Ringle Mulefut 80 |
| Front Hub | KT 150x15mm |
| Rear Hub | KT 197x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Vee Tire Snow Avalanche SC TR 26x4.8" |
| Rear Tire | Vee Tire Snowshoe XL SC TR 26x4.8" |
| Crankset | RaceFace Ride Fat |
| Chainring | 28t Wide/Narrow |
| Bottom Bracket | RaceFace 100mm |
| Rear Derailleur | Microshift Advent X |
| Cassette | Microshift Advent X 11-48t 10spd |
| Chain | KMC X10 |
| Shifters | Microshift Advent X |
| Brakes | Tektro M280 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Tektro 180mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro 160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | Feimin FP-H868B |
| Seatpost | Kona XC/BC 35 |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | Kona Fat |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'9" - 6'0" | Large |
| 5'11" - 6'5" | Large, X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Wo today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $1,099.99
-65%$1,099.99
$385.00


Description
The Wo has been a staple in our fat bike lineup for a few years now. Its simple, dependable design has made it a favorite for fat bike aficionados everywhere. Running a wide range 11-speed drivetrain, durable cranks, and big ol’ 4.8” tires on tubeless-ready rims, the Wo gets you where you need to go with ease.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Fat 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Wo Fat Disc Aluminum |
| Rims | Sun Ringle Mulefut 80 |
| Front Hub | KT 150x15mm |
| Rear Hub | KT 197x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Vee Tire Snow Avalanche SC TR 26x4.8" |
| Rear Tire | Vee Tire Snowshoe XL SC TR 26x4.8" |
| Crankset | RaceFace Ride Fat |
| Chainring | 28t Wide/Narrow |
| Bottom Bracket | RaceFace 100mm |
| Rear Derailleur | Microshift Advent X |
| Cassette | Microshift Advent X 11-48t 10spd |
| Chain | KMC X10 |
| Shifters | Microshift Advent X |
| Brakes | Tektro M280 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Tektro 180mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro 160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | Feimin FP-H868B |
| Seatpost | Kona XC/BC 35 |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | Kona Fat |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'9" - 6'0" | Large |
| 5'11" - 6'5" | Large, X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Wo today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















