Kona Woo
The Woo continues to be one beloved fat beast! Its ability to carry massive amounts of gear with its three-pack cage mounts aboard its carbon disc fork make it a sand and snow bikepacking favorite. With geometry derived from the Honzo, ultra-powerful hydraulic disc brakes and a 12-speed drivetrain, you’re in complete control whether climbing up snowy mountains or surfing sandy descents. 4.8” tires ensure that rolling over anything is possible. We bet you’ll catch yourself “Wooing” your way down your favorite trails.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Fat 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Wo Fat Crabon Disc |
| Rims | Sun Ringle Mulefut 80 |
| Front Hub | Formula 150x15mm |
| Rear Hub | Formula 197x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Vee Tire Snow Avalanche TR 26x4.8" |
| Rear Tire | Vee Tire Snowshoe XL TR 26x4.8" |
| Crankset | RaceFace Ride FAT 190 |
| Chainring | 28t Ride Wide Narrow |
| Bottom Bracket | RaceFace PF121 |
| Rear Derailleur | Shimano Deore |
| Cassette | Shimano Deore 11-51t 12spd |
| Chain | Shimano Deore 12spd |
| Shifters | Shimano Deore |
| Brakes | SHimano M4100 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Shimano RT56 180mm |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT56 160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA No.57B |
| Seatpost | Kona XC/BC 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | Kona Fat |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'5" | Large, X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Woo today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.




Description
The Woo continues to be one beloved fat beast! Its ability to carry massive amounts of gear with its three-pack cage mounts aboard its carbon disc fork make it a sand and snow bikepacking favorite. With geometry derived from the Honzo, ultra-powerful hydraulic disc brakes and a 12-speed drivetrain, you’re in complete control whether climbing up snowy mountains or surfing sandy descents. 4.8” tires ensure that rolling over anything is possible. We bet you’ll catch yourself “Wooing” your way down your favorite trails.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Fat 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Wo Fat Crabon Disc |
| Rims | Sun Ringle Mulefut 80 |
| Front Hub | Formula 150x15mm |
| Rear Hub | Formula 197x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Vee Tire Snow Avalanche TR 26x4.8" |
| Rear Tire | Vee Tire Snowshoe XL TR 26x4.8" |
| Crankset | RaceFace Ride FAT 190 |
| Chainring | 28t Ride Wide Narrow |
| Bottom Bracket | RaceFace PF121 |
| Rear Derailleur | Shimano Deore |
| Cassette | Shimano Deore 11-51t 12spd |
| Chain | Shimano Deore 12spd |
| Shifters | Shimano Deore |
| Brakes | SHimano M4100 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Shimano RT56 180mm |
| Rear Brake Rotor | Shimano RT56 160mm |
| Handlebars | Kona XC/BC 35 |
| Grips | Kona Key Grip |
| Stem | Kona XC/BC 35 |
| Headset | FSA No.57B |
| Seatpost | Kona XC/BC 31.6mm |
| Seat Clamp | Kona QR |
| Saddle | Kona Fat |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'0" - 5'3" | Small |
| 5'2" - 5'7" | Small, Medium |
| 5'6" - 5'10" | Medium |
| 5'9" - 6'0" | Medium, Large |
| 5'11" - 6'5" | Large, X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Woo today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















