Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C MaxxGrip DD
- Built to go fast everywhere
- Tall knobs punch through dust and loam to find traction, but also offer support and confidence on wet roots and rocks
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- TR: tubeless ready
- - DD: DoubleDown 2-ply 120tpi casing similar to the DH model casings at a lower weight
- - 3C MaxxGrip: the ultimate in grip and slow rebound properties for unparalleled traction in DH applications
| Model | Assegai |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | DD |
| TPI | 2x120 |
| Compound | 3C MaxxGrip |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1460g |
| E | Bike-Not Rated |
Original: $108.00
-65%$108.00
$37.80
Description
- Built to go fast everywhere
- Tall knobs punch through dust and loam to find traction, but also offer support and confidence on wet roots and rocks
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- TR: tubeless ready
- - DD: DoubleDown 2-ply 120tpi casing similar to the DH model casings at a lower weight
- - 3C MaxxGrip: the ultimate in grip and slow rebound properties for unparalleled traction in DH applications
| Model | Assegai |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | DD |
| TPI | 2x120 |
| Compound | 3C MaxxGrip |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1460g |
| E | Bike-Not Rated |














