Maxxis Minion DHR II Tire - 27.5 x 2.4 Tubeless Wire Black BikePark DH
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $75.00
-65%$75.00
$26.25
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |














