MRP Rock Solid Rigid Fork Tapered - 490mm
- Designed for 26", 27.5", or 29" wheel MTB applications, disc only (74mm post-mount)
- 34mm carbon legs with forged aluminum crown and dropouts
- Max Rotor Size 185mm or may void warranty
- 3 different sizes for optimal ride height.
| Model | Rock Solid |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 42mm |
| Axle | Crown-490mm |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x100mm TA |
| Weight | 725g (1.6 Lbs) |
| Color | Carbon |
| Steerer Type | Tapered |
| Axle To Crown Length | 490Mm |
Original: $469.95
-65%$469.95
$164.48
Description
- Designed for 26", 27.5", or 29" wheel MTB applications, disc only (74mm post-mount)
- 34mm carbon legs with forged aluminum crown and dropouts
- Max Rotor Size 185mm or may void warranty
- 3 different sizes for optimal ride height.
| Model | Rock Solid |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 42mm |
| Axle | Crown-490mm |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x100mm TA |
| Weight | 725g (1.6 Lbs) |
| Color | Carbon |
| Steerer Type | Tapered |
| Axle To Crown Length | 490Mm |














