Onyx Racing Fat Bike R TA Hub 12x197mm XD 32h - Matte Black
- Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine
- Onyx’s patented sprag clutch design removes the ratcheting noise of traditional hubs
- IS-6B disc brake mounts
- Made in USA
| Model | Vesper |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x197 |
| Hole | 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Matte Black |
| Weight | 524g |
| Axle Size | 12X197mm |
| Cassette Body Type | XD |
Original: $550.00
-65%$550.00
$192.50
Description
- Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine
- Onyx’s patented sprag clutch design removes the ratcheting noise of traditional hubs
- IS-6B disc brake mounts
- Made in USA
| Model | Vesper |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x197 |
| Hole | 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Matte Black |
| Weight | 524g |
| Axle Size | 12X197mm |
| Cassette Body Type | XD |














