Kona Ouroboros CR
Whether you’re a gravel-loving mountain biker or a mountain-bike-loving gravel biker, the Ouroboros Carbon is the lure to catch the attention of both. We’ve made sure each coin spent is met with corresponding value in shred performance. The Ouroboros Carbon is meant for big things, so we put big things on it – like fat tires, large rotors, a mountain standard dropper post width, and a low, yet wide gear range. Hop on and let the journey unfold.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Carbon |
| Fork | Fox TC32 Performance Grip damper 40mm |
| Rims | WTB KOM Team i27 700c 32h |
| Front Hub | Formula 100x12mm |
| Rear Hub | Formula 142x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Ravager 700x50c TR EXO |
| Rear Tire | Maxxis Ravager 700x50c TR EXO |
| Crankset | SRAM Apex 1 DUB Wide |
| Chainring | SRAM Apex 38t AL Direct Mount |
| Bottom Bracket | SRAM Press-Fit 86.5 DUB Wide |
| Rear Derailleur | SRAM Apex 12 Eagle |
| Cassette | SRAM PG-1230 11-50t 12spd |
| Chain | SRAM NX Eagle 12spd |
| Shifters | SRAM Apex 12 |
| Brakes | SRAM Apex 12 |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Kona 20-degree flare (48 440mm; 50 460mm; 52-54 480mm; 56 500mm; 58 520mm) |
| Bar Tape | Velo Bar Tape |
| Stem | Kona 6-degree rise (48-52 40mm; 54-58 50mm) |
| Headset | FSA Orbit No.57E, ZS 44/56 |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm 125mm |
| Seat Clamp | Kona 34.9mm |
| Saddle | WTB Volt Medium Steel SL |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | 48cm |
| 5'0" - 5'3" | 48-50cm |
| 5'2" - 5'7" | 48-52cm |
| 5'6" - 5'10" | 52-54cm |
| 5'9" - 6'0" | 54-56cm |
| 5'11" - 6'2" | 54-58cm |
| 6'1" - 6'5" | 56-58cm |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Ouroboros CR today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.
Original: $1,999.00
-65%$1,999.00
$699.65



Description
Whether you’re a gravel-loving mountain biker or a mountain-bike-loving gravel biker, the Ouroboros Carbon is the lure to catch the attention of both. We’ve made sure each coin spent is met with corresponding value in shred performance. The Ouroboros Carbon is meant for big things, so we put big things on it – like fat tires, large rotors, a mountain standard dropper post width, and a low, yet wide gear range. Hop on and let the journey unfold.
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona Carbon |
| Fork | Fox TC32 Performance Grip damper 40mm |
| Rims | WTB KOM Team i27 700c 32h |
| Front Hub | Formula 100x12mm |
| Rear Hub | Formula 142x12mm |
| Spokes | Stainless Black 14g |
| Front Tire | Maxxis Ravager 700x50c TR EXO |
| Rear Tire | Maxxis Ravager 700x50c TR EXO |
| Crankset | SRAM Apex 1 DUB Wide |
| Chainring | SRAM Apex 38t AL Direct Mount |
| Bottom Bracket | SRAM Press-Fit 86.5 DUB Wide |
| Rear Derailleur | SRAM Apex 12 Eagle |
| Cassette | SRAM PG-1230 11-50t 12spd |
| Chain | SRAM NX Eagle 12spd |
| Shifters | SRAM Apex 12 |
| Brakes | SRAM Apex 12 |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 180mm |
| Handlebars | Kona 20-degree flare (48 440mm; 50 460mm; 52-54 480mm; 56 500mm; 58 520mm) |
| Bar Tape | Velo Bar Tape |
| Stem | Kona 6-degree rise (48-52 40mm; 54-58 50mm) |
| Headset | FSA Orbit No.57E, ZS 44/56 |
| Seatpost | TranzX Dropper +RAD Internal 31.6mm 125mm |
| Seat Clamp | Kona 34.9mm |
| Saddle | WTB Volt Medium Steel SL |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 4'10" - 5'1" | 48cm |
| 5'0" - 5'3" | 48-50cm |
| 5'2" - 5'7" | 48-52cm |
| 5'6" - 5'10" | 52-54cm |
| 5'9" - 6'0" | 54-56cm |
| 5'11" - 6'2" | 54-58cm |
| 6'1" - 6'5" | 56-58cm |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Ouroboros CR today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















