Panaracer GravelKing SK Tire - 700 x 40 Tubeless Folding British Racing Green/Brown
- Fast rolling center blocks with raised shoulders
- - High thread count TuffTex casing with bead to bead puncture protection
- - Long lasting, all-conditions Zero Slip Grip (ZSG) Gravel compound on tubeless models, with ZSG AR casing for tubed
- - BeadLock bead to accomodate a broader range of rims, both hookless and hooked
| Model | Gravelking SK |
| Size | 700c |
| Width | 40mm |
| Casing | TuffTex |
| TPI | 120 |
| Compound | ZSG Gravel |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Green/Brown |
| Weight | 480g |
Original: $64.99
-65%$64.99
$22.75
Description
- Fast rolling center blocks with raised shoulders
- - High thread count TuffTex casing with bead to bead puncture protection
- - Long lasting, all-conditions Zero Slip Grip (ZSG) Gravel compound on tubeless models, with ZSG AR casing for tubed
- - BeadLock bead to accomodate a broader range of rims, both hookless and hooked
| Model | Gravelking SK |
| Size | 700c |
| Width | 40mm |
| Casing | TuffTex |
| TPI | 120 |
| Compound | ZSG Gravel |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Green/Brown |
| Weight | 480g |











