Pirelli Cast by Pirelli Protagonist DualWall 29x2.4 Evo DH
- Designed for maximum grip and cornering for DH/Enduro
- V-design tread pattern encourages smooth directional changes through a varing level of cornering support
- The Protagonist creates an informed feeling of grip levels as you transfer through lean angles
- Knob spacing improves terrain penetration while clearing mud
- Front tire specific
| Model | Protagonist |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DualWall |
| TPI | 120 |
| Compound | Smart EVO DH |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1310g |
| Casing Type | Dualwall |
Original: $133.90
-65%$133.90
$46.87
Description
- Designed for maximum grip and cornering for DH/Enduro
- V-design tread pattern encourages smooth directional changes through a varing level of cornering support
- The Protagonist creates an informed feeling of grip levels as you transfer through lean angles
- Knob spacing improves terrain penetration while clearing mud
- Front tire specific
| Model | Protagonist |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DualWall |
| TPI | 120 |
| Compound | Smart EVO DH |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1310g |
| Casing Type | Dualwall |














