Pirelli Scorpion XC RH Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Silver Lite Race
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black w/Silver |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |
Original: $93.51
-65%$93.51
$32.73
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black w/Silver |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |














