Planet Bike Cascadia 29" x 65 Fender Set: Black (29 x 1.5-2.0)
Simple resilient and affordable the Cascadia fenders provide ultimate coverage.Pre-installed all stainless steel hardware all versions are disc brake compatible 130mm mudflaps provide ultimate coverage and are double riveted for durability Release Tabs on front fender V-stays on the front and rear fender for added stability
| Color | Black |
| Weight | 765 |
| Wheel Size | 29" |
| Requires Eyelets? | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| Fender Width | 65 |
| Maximum Tire Width | 51 |
| Size | 29" |
| Width | 65 |
$26.25
Original: $74.99
-65%Planet Bike Cascadia 29" x 65 Fender Set: Black (29 x 1.5-2.0)—
$74.99
$26.25
Description
Simple resilient and affordable the Cascadia fenders provide ultimate coverage.Pre-installed all stainless steel hardware all versions are disc brake compatible 130mm mudflaps provide ultimate coverage and are double riveted for durability Release Tabs on front fender V-stays on the front and rear fender for added stability
| Color | Black |
| Weight | 765 |
| Wheel Size | 29" |
| Requires Eyelets? | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| Fender Width | 65 |
| Maximum Tire Width | 51 |
| Size | 29" |
| Width | 65 |














