Praxis Works Lyft Carbon G2 cranks 165mm
- Gen2 carbon pro level XC/trail cranks with M30 Thru (30mm) spindle
- Use 0mm offset ring= 55mm, 3mm offset ring= 52mm, 6mm offset ring= 49mm chainline
- 3-bolt direct mount ring interface
- *M30 Thru BB sold separately, use PX9019 for English 68/73mm, PX9021 for BB30/PF30, PX9022 for BB92 or PX9024 for T47
- Weight without BB or ring: 412g (165mm), 420g (170mm/175mm)
- Aftermarket power meter compatiblity: Power2Max NG and NG Eco 3-bolt power meter or SRM 3-bolt power meter
- Unauthorized online sales prohibited by manufacturer
| Model | Lyft |
| Length | 165mm |
| Direct Mount/BCD | 3-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 49/52/55mm |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
Original: $420.00
-65%$420.00
$147.00
Description
- Gen2 carbon pro level XC/trail cranks with M30 Thru (30mm) spindle
- Use 0mm offset ring= 55mm, 3mm offset ring= 52mm, 6mm offset ring= 49mm chainline
- 3-bolt direct mount ring interface
- *M30 Thru BB sold separately, use PX9019 for English 68/73mm, PX9021 for BB30/PF30, PX9022 for BB92 or PX9024 for T47
- Weight without BB or ring: 412g (165mm), 420g (170mm/175mm)
- Aftermarket power meter compatiblity: Power2Max NG and NG Eco 3-bolt power meter or SRM 3-bolt power meter
- Unauthorized online sales prohibited by manufacturer
| Model | Lyft |
| Length | 165mm |
| Direct Mount/BCD | 3-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 49/52/55mm |
| Material | Carbon |
| Color | Black |





















