RaceFace Aeffect R Handlebar - Aluminum 800mm 55mm 35.0 8 Deg Black
- Butted 2014 aluminum that borrow from Turbine's Goldilocks Tune for a more compliant ride
- - Higher rise options inspire more confidence and control
- - Trimmable down to 760mm
| Model | Aeffect-R |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 55mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 8 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 315g |
Original: $70.99
-65%$70.99
$24.85
Description
- Butted 2014 aluminum that borrow from Turbine's Goldilocks Tune for a more compliant ride
- - Higher rise options inspire more confidence and control
- - Trimmable down to 760mm
| Model | Aeffect-R |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 55mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 8 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 315g |














