RaceFace Atlas Handlebar - Aluminum 800mm 40mm 35.0 8 Deg Orange GL Tune
- Gravity-rated 7000-series aluminum bar with data-driven Goldilocks tune
- - Perfected wall thickness, internal butting, and external shape for a compliant ride
- - Trimmable down to 760mm
| Model | Atlas |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 40mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 8 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Orange |
| Weight | 336g |
$99.99
RaceFace Atlas Handlebar - Aluminum 800mm 40mm 35.0 8 Deg Orange GL Tune—
$99.99

Description
- Gravity-rated 7000-series aluminum bar with data-driven Goldilocks tune
- - Perfected wall thickness, internal butting, and external shape for a compliant ride
- - Trimmable down to 760mm
| Model | Atlas |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 40mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 8 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Orange |
| Weight | 336g |


















