Race Face BLEM AR 40 Offset 29" Rim 32h Gray
- BLEMISHED ITEM: Modest scratches on the spoke face. Sold as is, no returns.
- Asymmetrical rim builds up with more balanced left/right spoke tension
- Sleeved 6061 aluminum with 4.5mm spoke hole offset
- Tubeless ready with strong tire retention bead
- Offset: 25mm = 3mm, 30/35/40mm = 4.5mm
- Rim tape and valves are not included
| Model | AR 40 Offset |
| Size | 29" |
| Internal W | 40 |
| Depth | 20 |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 600mm |
| Color | Black |
| Weight | 616g |
Original: $83.99
-65%$83.99
$29.40
Description
- BLEMISHED ITEM: Modest scratches on the spoke face. Sold as is, no returns.
- Asymmetrical rim builds up with more balanced left/right spoke tension
- Sleeved 6061 aluminum with 4.5mm spoke hole offset
- Tubeless ready with strong tire retention bead
- Offset: 25mm = 3mm, 30/35/40mm = 4.5mm
- Rim tape and valves are not included
| Model | AR 40 Offset |
| Size | 29" |
| Internal W | 40 |
| Depth | 20 |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 600mm |
| Color | Black |
| Weight | 616g |














