Redshift Sports Kitchen Sink Drop Bar w/ Loop 25 deg - 44cm Black
- Features a loop for alternate hand positions or attaching gear. Add the Kitchen Sink Handlebar Bag BTI# RZ5000 for a perfect combination
- 20mm rise means less pressure on your hands and a broad range of positions
- 25 degrees of flare and a compact drop means a stable aerodynamic drop position
- 6061 T6 aluminum
| Model | Kitchen Sink w/ Loop |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 44cm |
| Hood Width | 44cm |
| Drop Width | 55cm |
| Drop | 110mm |
| Reach | 70mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 25 Deg |
| Rise | 20mn |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 472g |
| Width | 44Cm |
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50
Description
- Features a loop for alternate hand positions or attaching gear. Add the Kitchen Sink Handlebar Bag BTI# RZ5000 for a perfect combination
- 20mm rise means less pressure on your hands and a broad range of positions
- 25 degrees of flare and a compact drop means a stable aerodynamic drop position
- 6061 T6 aluminum
| Model | Kitchen Sink w/ Loop |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 44cm |
| Hood Width | 44cm |
| Drop Width | 55cm |
| Drop | 110mm |
| Reach | 70mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 25 Deg |
| Rise | 20mn |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 472g |
| Width | 44Cm |














