Redshift Sports Top Shelf Drop Bar 70mm Rise 10 deg- 50cm Black
- Raises your position by 50 or 70mm (2 or 2.75in) to give you an ultra-comfortable upright riding position
- 10 degrees of flare
- Provides an easy reach to the drops
- The higher positioning of the drops provides a comfortable and secure hand position
- Unique double-bar construction provides room for all of your bar-mounted accessories
- Perfect for road, gravel, bikepacking, and commuting
| Model | Top Shelf |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 50cm |
| Hood Width | 50cm |
| Drop Width | 64.3cm |
| Drop | 118mm |
| Reach | 65mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 10 Deg |
| Rise | 70mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 545g |
| Length | 50Cm |
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50
Description
- Raises your position by 50 or 70mm (2 or 2.75in) to give you an ultra-comfortable upright riding position
- 10 degrees of flare
- Provides an easy reach to the drops
- The higher positioning of the drops provides a comfortable and secure hand position
- Unique double-bar construction provides room for all of your bar-mounted accessories
- Perfect for road, gravel, bikepacking, and commuting
| Model | Top Shelf |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 50cm |
| Hood Width | 50cm |
| Drop Width | 64.3cm |
| Drop | 118mm |
| Reach | 65mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 10 Deg |
| Rise | 70mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 545g |
| Length | 50Cm |














